У дитинстві багато хто з нас переживає різні травматичні події. На дитину впливають і події, в яких вона не бере безпосередньої участі. Так, наприклад, перегляд телевізійного репортажу з місця терористичного акту також може чинити на неї тяжке, гнітюче враження та викликати посттравматичні симптоми. Діти можуть відчувати власну незахищеність та безпорадність у світі, який їм не зовсім зрозумілий. Наслідки такого впливу включають страх, нічні кошмари, регресивну поведінку (наприклад, дитина, яка давно ходить у туалет, може мочитися в ліжко) або часті прояви агресії.
Вправа «Релаксація»
Мета: надати можливість контролювати тілесні реакції на тривогу/стрес.
Якщо дитина перебуває у стані гострого стресу, найлегше відновити її емоційну рівновагу за допомогою релаксації, що передбачає два види дій: напруження і розслаблення м'язів. Водночас важливо правильно дихати. Вдих — напруження м'язів, видих — розслаблення. Наприклад: повільно напружити пальці ніг, одночасно роблячи глибокий повільний вдих, потім повільно розслабити їх.
Реакції на кризову ситуацію в дітей різних вікових категорій є різними. Відповідно, різними є ризики в таких ситуаціях, а також потреби виходу з них.
Діти молодшого шкільного віку
Переживаючи кризову ситуацію, діти молодшого шкільного віку можуть відчувати власну провину за події, що відбулися. У них виникають страхи, знижується рівень комунікації або ж вони проявляють надмірну турботу про захист та порятунок людей у кризових умовах.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 26.01.2022 №1127/0/2-22/5713/2768-99 «Щодо підтримки проведення всеукраїнської інформаційної кампанії для дітей» інформуємо, що на виконання Плану заходів на 2021-2022 роки з реалізації стратегії зі створення безбар'ерного простору в Україні проект "Супровід урядових реформ в Україні" (SURGe), який реалізується Alinea International, у тісній співпраці 3 Офісом Президента Украйни, за участі Міністерства соціальної політики та Міністерства освіти і науки у лютому 2022 року проводитиме інформаційну кампанію «ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів».
Серед батьків знайти тих, хто хоча б раз не ляснув своє чадо, дуже складно. А чи знаєте Ви, до яких наслідків у ставленні до дитини може привести нестриманість? Дізнайтеся, що про це думають психологи, і чим такий метод виховання загрожує Вашому синові чи доньці в майбутньому!
Чому деякі батьки б’ють своїх дітей?
Найчастіше вони говорять: «Нас у дитинстві карали, і ми караємо: «Ми ж виросли нормальними, і наших дітей це не зіпсує»;
Звичайно, це вибір кожного з батьків, і вони в першу чергу відповідають за наслідки цих «покарань» по попі, по руках тощо. Але для початку, давайте спробуємо розібратися, чому б’ють своїх дітей:
· >Бракує слів, щоб пояснити, чому те або інше не можна робити.
· >Отримують несвідоме задоволення від покарання іншої людини.
· >Зганяють накопичену агресію на дитину.
· >Бояться втратити владу і авторитет у своїй сім’ї.
Насильством можна визначити як дію або бездіяльність однієї людини стосовно іншої, що завдає шкоди здоров’ю як фізичному, так і психічному, принижує почуття честі та гідності. В Україні заборона всіх форм насильства проголошується Конституцією України, Кримінальним кодексом України, Законом України «Про попередження насильства в сім’ї”, Законом України «Про охорону дитинства», постановами Кабінету міністрів України та багатьма іншими нормативно-правовими актами.
Насильство у сім’ї (акт насильства)– це умисні дії фізичного, психологічного, сексуального чи економічного спрямування одного члена сім’ї (кривдника) щодо іншого члена сім’ї (жертви), якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному та психічному здоров’ю.