Авторизація

  Багато людей відчувають страх перед публічними виступами. Цей страх може проявлятися по різному: від звичайного прискореного серцебиття і стану тривоги до почуття, що позбавляє людину можливості вимовити слово, і неконтрольованого тремтіння в руках. Деяким вдається виглядати розслабленими і впевненими в собі під час виступу, але це приходить тільки з досвідом.

   Автори книг «Дихай. Як стати сміливішим» і «Суперстудент» розповідають про те, як позбавиться від страху публічних виступів, і діляться корисними порадами. Ось лише кілька з них.

   7 кроків до успішної презентації

  1.Репетиція

  Головне, що ви повинні робити, готуючись до доповіді або презентації, - репетирувати виступ. Попросіть кого-небудь прослухати доповідь. Охочих не знайшлося? Репетируйте самостійно. Повторіть виступ не менше п'яти разів. Коли ми говоримо вголос, то відразу помічаємо недоліки своєї мови. Можна знайти більш виразні формулювання. Репетиції необхідні ще й для того, щоб навчитися говорити без папірця. Раз по раз ви будете почувати себе все більш впевнено, перестанете збиватися, і вас стане легше слухати.

  2.Звертайтесь  до аудиторії

  Типова помилка недосвідчених доповідачів - говорити  обличчям до екрану і використовувати слайди в якості підказок. Незабаром вони взагалі повертаються до слухачів спиною і починають розповідати стіні, на якій висить екран. Якщо у вас немає тез доповіді на папері або планшеті і ви, як і слухачі, бачите тільки слайди на екрані, можна час від часу поглядати на них, але, перш ніж почати говорити, не забувайте повернутися обличчям до аудиторії.

  3.Не можна  говорити, втупившись у папірець

  Досвідчені доповідачі знають свій предмет настільки добре, що їм не потрібно заглядати в текст виступу - вони пам'ятають його напам'ять. Якщо вони і користуються записами, то тільки для того, щоб не упустити якесь важливе питання, або для страховки. Якщо доповідь розрахована на 5-15 хвилин, ви теж цілком можете обійтися без папірця. Репетируючи виступ, ви незабаром помітите, що все рідше і рідше заглядаєте в текст, а мова стає все більш плавною і виразною.

  4.Старайтесь зустрічатися очима зі слухачами

  Більшості людей подобається, коли співрозмовник дивиться на них. Виступаючи перед аудиторією, дивіться на окремих людей або групи слухачів. Якщо ви вважаєте, що це не зовсім зручно, або аудиторія надто велика, виберіть уявну точку, розташовану трохи вище голів слухачів, що сидять в останньому ряду, і під час виступу фіксуйте на ній погляд. Слухачам буде здаватися, що ви звертаєтеся до них.

   5.Вибірайте оптимальну тривалість і темп виступу

  Робіть паузи. Слабкий голос - перешкода для виступу у великій аудиторії. Говорити треба голосно, так, щоб вас чітко чули сидять в останньому ряду. Слухачів дратує необхідність напружуватися в спробах розібрати бурмотіння доповідача.

   6.Старайтесь, по можливості, демонструвати інтерес до теми виступу

  Це досить важко, якщо насправді тема доповіді вам нецікава, але пам'ятайте: аудиторії більше подобається слухати ентузіаста, ніж лектора, якого явно не надихає предмет виступу.

  7.Слідкуйте за мовою тіла

 Не жестикулюйте без необхідності. В іншому випадку аудиторія буде стежити не за виступом, а за вашими рухами тіла. Жестами можна підкреслювати або пояснити найважливіші моменти виступу, в іншому випадку руками краще не розмахувати.

  Упевнені виступи перед аудиторією вимагають тренувань, вміння контролювати свої емоції і вірити в себе.

  Ніхто не народжується великим оратором, тому впевненість не береться з нізвідки - це особливий настрій, і щоб знайти його і не втратити, доведеться докласти зусиль.

  Як вразити аудиторію?

  Кілька простих способів, як поліпшити свою мову і навики презентації

  Розкажіть щось, чого не знає ніхто

  Якщо ви хочете зацікавити аудиторію, щоб вас по-справжньому почали слухати, згадайте у своїй доповіді щось таке, чого слухачі ще не знають. Дивовижний факт, незвичайну історію або якусь інформацію, яку, як вам здається, їм захочеться запам'ятати і розповісти іншим.

  Дихайте глибше

  Щоб заспокоїтися, дихайте глибоко і розмірено. Якщо вам здається, що починається напад паніки, зробіть глибокий вдих через ніс, затримайте дихання на кілька секунд, а потім повільно видихніть через рот. Повторіть кілька разів, поки не відчуєте, що вийшло розслабитися.

  Задайте запитання, на які не можете відповісти

  Задайте запитання, на які ніхто в аудиторії не зможе відповісти, а потім скажіть: «Нічого страшного, я теж цього не знаю». Поясніть, чому ви не можете відповісти, а потім розкажіть про те, що ви знаєте. Так аудиторія буде уважніше вас слухати і ставитися лояльніше: вас сприймуть як живу людину, адже ви знаєте не все.

  Візуалізуйте  успіх

  Заздалегідь уявіть собі, що все пройде успішно. Перед наступною презентацією спробуйте закрити очі і подумки все проговорити - що ви скажете, як відреагує публіка, як вам буде приємно, наскільки горді ви будете за себе, тому що у вас вийшла відмінна презентація.

   Нехай публічні виступи  у вас проходять легко і комфортно, а підготовка до них буде продуктивною!