Серед батьків знайти тих, хто хоча б раз не ляснув своє чадо, дуже складно. А чи знаєте Ви, до яких наслідків у ставленні до дитини може привести нестриманість? Дізнайтеся, що про це думають психологи, і чим такий метод виховання загрожує Вашому синові чи доньці в майбутньому!

Чому деякі батьки б’ють своїх дітей?

Найчастіше вони говорять: «Нас у дитинстві карали, і ми караємо: «Ми ж виросли нормальними, і наших дітей це не зіпсує»;

Звичайно, це вибір кожного з батьків, і вони в першу чергу відповідають за наслідки цих «покарань» по попі, по руках тощо. Але для початку, давайте спробуємо розібратися, чому  б’ють своїх дітей:

·         Бракує слів, щоб пояснити, чому те або інше не можна робити.

·         Отримують несвідоме задоволення від покарання іншої людини.

·         Зганяють  накопичену агресію на дитину.

·         Бояться втратити владу і авторитет у своїй сім’ї.

Можна списати це на "генетичну пам'ять" і те, що звичка бити дісталася  від батьків.

Але наше покоління розуміє, що рукоприкладство - не метод. Фізичне покарання не дорівнює слухняності, це просто страх. Дресура.

Якщо карати дитину за провину або витівку ременем або ляпасом - це означає просто поселити в ній страх покарання.

Це автоматично означає, що ваш малюк просто боятиметься зробити проступок при вас, а робитиме це потай, приховувуючи його від вас.

Але це ніяк не означає, що він розуміє, як не потрібно поводитися. І чому так не варто робити.

Пояснити причинно-наслідковий зв'язок чотирирічній дитині завжди складніше і витратніше енергетично і за витратою часу, ніж шльопнути.

Але ці півгодини пояснень – здорова психіка дитини, її довіра до вас та світу взагалі.

Фізичне покарання з погляду психології

Деякі мами вважають, що саме через попу краще доходить інформація.

Але психологи запевняють, що так ми лише виробляємо у неї умовний рефлекс, але ніяк не виховуємо слухняність та розуміння.

Практика роботи з дітьми показує, що у кожного, хто пережив фізичні покарання на все життя, залишаються дитячі страхи.

Якщо дитину б'ють по обличчю або руках, у неї завжди буде занижена самооцінка.

Хлопчики, яких карають мами, у зрілому віці підсвідомо шукатимуть жінку, від якої терпітимуть приниження – це не обов'язково насильство, вони можуть страждати від психологічного тиску та маніпуляцій.

Дорослі чоловіки, які переживали насильство в дитинстві, страждають від заниженої самооцінки і не досягають цілей, вважаючи, що вони їх не заслуговують.

Дорослому хлопчику треба буде все життя справлятися зі страхом, який він переживав у дитинстві.

Дівчатка теж обиратимуть у стосунках позицію жертви та терпітимуть побої, сприймаючи їх як норму – адже в їхньому дитинстві це  було нормою. Такі дівчатка, виховані методом рукоприкладства батьків, у майбутньому на підсвідомому рівні вибирають собі в чоловіки людину, яка буде застосувати до них фізичну силу. Такого сімейного життя Ви бажаєте своїй доньці?

Таке жорстоке ставлення до дітей через кілька років може призвести до таких наслідків, як:

·         втечі з дому;

·         вулична компанія;

·         зневажливе ставлення до батьків.

Єдине, чого доб’ється батько,  який б’є свого сина чи доньку – ненависті до себе з їхнього боку в підлітковому віці.

Замість ременя і ляпасів краще дайте своїм дітям любов, турботу і ласку, і тоді Ви отримаєте до себе повагу, а не презирство. Всі проблеми можна легко вирішити за допомогою розмови в спокійних умовах, коли дитина Вами буде сприйматися, як особистість.

До чого можуть призвести тілесні покарання?

Дитина відчуває себе нелюбимою і приниженою, і  в дорослому житті ми зустрінемо принижену, недолюблену і закомплексовану людину.

З іншого боку, дитина може сприймати покарання як прояви любові батьків, адже будь-який малюк обожнює своїх маму і тата в дитинстві. І в дорослому житті тільки подібний прояв любові буде сприйматися як норма: «Б’ють, значить, люблять».

·         Агресія потребує виходу

Діти зі слабкою емоційною стійкістю можуть вирости зі зламаною психікою і стати тиранами або маніяками.

За статистикою, 90% ґвалтівників та серійних убивць страждали від насильства у дитинстві.

·         Діти, яких б'ють удома, часто намагаються вимістити агресію – на тваринах, на більш слабких однолітках, на молодших дітях. а в дорослому житті будуть люто виплескувати свою агресію на сім’ю, на підлеглих і оточуючих людей.

І зворотна сторона зовнішньої агресії – агресія, яка спрямована на себе, що в майбутньому може проявитися у вигляді депресії та суїцидальних нахилів.

Іноді такі діти навіть завдають шкоди самим собі – можуть кусати, різати, дряпати себе.

Тому розмовляйте зі своїм малюком відразу після народження, щоб він навчився вникати у Ваші слова, тоді не доведеться через кілька років хапатися за ремінь.

Також не потрібно спокійно дивитися, коли батьки застосовують фізичне покарання по відношенню до своїх дітей, спробуйте їм тактовно пояснити, що вони роблять велику помилку. Не бійтеся втручатися в ситуації при вигляді, як дітей б’ють ременем. Так Вам, можливо, вдасться змінити на краще дитинство хлопчика чи дівчинки, яка позбавлена батьківської ласки.

Любов до своїх діток, знання їх вікових особливостей, увага до їх потреб та інтересів, допоможуть згладити або навіть уникнути будь-яких конфліктів і протиріч у сім’ї.

Тільки так ми зможемо виростити суспільство, в якому батьки не лінуються витрачати час на пояснення та виховання, не замахуються на дітей і де дитяче життя та здоров'я – справжня цінність.