Іноді батьки стикаються з тим, до чого зовсім були не готові. На жаль, буває так, що вчора ваш малюк був доброзичливою і життєрадісною дитиною, поводився слухняно і в цілому приносив тільки радість, а сьогодні він став вам грубити.

Батьки часто впадають в ступор. Як бути? Що робити? Не звертати уваги і виховувати так, як ніби нічого не сталося або пустити в справу суворі методи виховання? Батьки часом розходяться в думках, намагаються спробувати все і відразу, найчастіше у них нічого не виходить, що погіршує ситуацію.

Найголовніше  зараз - терпіння і спокій, якими потрібно запастися мамі і татові.

ПРИЧИНИ.

Кризовий період. Почати грубити діти, звичайно, можуть в будь-якому віці, але частіше за все це відбувається в той момент, коли дитина переживає якусь вікову кризу. У три роки діти відстоюють право на самостійність, але не завжди це відбувається в рамках дозволеного. Апогей приходиться на підлітковий вік, коли дитина починає бунтувати проти сімейних устоїв і батьківської турботи.

Брак уваги. Якщо ваша дитина не слухається, лається, влаштовує істерики або навпаки -  показово не розмовляє з вами, то це може бути сигналом, що саме ви зараз дуже потрібні вашій дитині і саме зараз вона вкрай потребує вашої турботи, але в силу віку показує це таким чином. Подумайте, можливо, ви приділяєте вашій дитині мало часу і вона так намагається звернути вашу увагу на себе?

«Як під кальку». Дуже часто діти починають хамити батькам тому, що ті самі показують дітям такий негативний приклад. Якщо дитина постійно бачить, що батьки хамлять один одному, негідно поводяться, то з часом вона починає спілкуватися з батьками в точно такій же манері.

Реакція у відповідь. Якщо дорослі проявляють неповагу до дітей, то можуть отримати таку саму грубість у відповідь. Тут все гранично просто. Якщо ви дозволяєте собі обзивати дитину, принижувати її, постійно кричите, то маленькій людині не залишається нічого іншого, як хамити вам у відповідь. Це всього лише захисна реакція.

Огріхи у вихованні. Інша сторона монети - вседозволеність. Якщо ви поспішаєте виконати будь-яку забаганку вашої дитини - це до добра не доведе. Коли малюк звик до того, що він отримає те, що захоче - варто лише влаштувати істерику, то він буде грубити і обзиватися, якщо його примха не виконана. У підлітковому віці така модель поведінки може в рази посилитися.

ЩО РОБИТИ?

1. Спокійно поясніть дитині, що ви не будете виконувати те, що вона просить, якщо це буде сказано грубим тоном. Якщо дитина щось владно вимагає від вас, поясніть, що отримати це бажане вона зможе, тільки якщо змінить свій тон і поведінку.

2. Ніколи не грубіть у відповідь. Скажіть, що ви будете говорити, лише тоді, коли вона заспокоїться і перестане кричати і грубіянити вам.

3. Часто діти влаштовують істерики, грублять близьким тільки для того, щоб маніпулювати ними. Простий приклад: внучка каже дідусеві, що він поганий, а ось якщо купить їй шоколадку, то буде хорошим. Все це супроводжується криками, істериками і відмовою перебувати з дідом в одному приміщенні. Дідусь щодуху біжить в магазин за шоколадкою, аби знову завоювати прихильність дитини. Так робити точно не варто. Обгрунтуйте свою відмову у виконанні запиту дитини. Спробуйте пояснити чому зараз це зробити неможливо. По можливості проявіть розуміння її почуттів.

4. Встановіть сімейні правила. Якщо ви забороняєте дитині щось, наприклад грубо розмовляти на майданчику або з дорослими, а самі подаєте протилежний приклад, то пора починати стримуватися самим від грубості на адресу дорослих і тим більше дітей.

5. Як зазначалося вище, часто брак уваги виливається в агресивну поведінку дітей. Подивіться на себе з боку - чи багато ви приділяєте уваги дітям?

Приклад з життя: мама щодня гуляє з донькою на майданчику. Дівчинка кричить, штовхає інших дітей, кидається піском. Мама кричить на неї. У той же самий час за всі 40 хвилин прогулянки мама жодного разу не заговорила з дитиною і не підняла на неї очі з телефону, хоча номінально можна сказати, що мама гуляла з донькою. Але чи так це?6. Якщо проблеми з поведінкою виникають у підлітка, то ще один важливий момент - спілкування на рівних. У перехідному віці дітей може дратувати те, що батьки не бачать в них майже дорослих і продовжують лепетати, як над малюками. Весь підлітковий бунт спрямований на те, щоб показати самостійність і незалежність від батьків. Прийміть це і покажіть своїй дитині, що ви готові слухати її, готові зрозуміти і порадити, як рівній.

Якщо ваша дитина грубить вам, не варто впадати у відчай або гнів.

Пам'ятайте - це всього лише життєвий етап, який можна пережити і все налагодиться. Тільки працювати доведеться не тільки над поведінкою дитини, а й над своєю власною.